Zajazd Sokołda położony jest w samym sercu Puszczy Knyszyńskiej, we wsi Sokołda, oddalonej od centrum Białegostoku o 25km. Obiekt położony jest przy głównej drodze Białystok – Krynki.

Zaciszna lokalizacja, bezpośrednie sąsiedztwo terenów objętych ochroną w ramach programu “Natura 2000” sprawiają, że obiekt jest idealnym miejscem do spędzenia wolnego czasu oraz weekendowego wyjazdu.

W okolicy Zjazdu Sokołda znajduje się  wiele miejsc wartych zobaczenia. Poniżej prezentujemy Państwu – ciekawe miejsca, które można zwiedzić podczas wędrówek pieszych, jak i wycieczek rowerowych.

Arboretum im. Powstańców 1863r

W Puszczy Knyszyńskiej na powierzchni 24 ha założono w 1988 r. ogród dendrologiczny, poświęcony pamięci powstańców 1863 r., którzy walczyli na tych terenach. Miejsce ich egzekucji upamiętniają trzy dęby. W arboretum występuje ponad 450 gatunków roślin – reprezentowane są w nim prawie wszystkie typy siedlisk leśnych Puszczy Knyszyńskiej. Teren ogrodu podzielono na cztery sekcje, które rozczłonkowane są na kwatery z terenami leśnymi oraz parkowymi. Rosną tu m.in. rośliny jagodowe, pnącza i zioła. Od strony szosy do Białegostoku wyodrębniono piękne alpinaria i rosarium.

Silvarium

Ogród leśny Puszczy Knyszyńskiej, powołany do życia w 2005 roku w Nadleśnictwie Krynki w Poczopku. Na terenie ponad 15ha, w unikalny sposób, nie tylko w skali kraju, stworzono obiekt przekazujący w pigułce najważniejsze informacje o leśnym środowisku przyrodniczym.  Rosną tu wszystkie drzewa występujące w Puszczy Knyszyńskiej. Zgromadzono wzdłuż tzw. Ziołowej Tryby ponad 80 ziół wykorzystywanych tradycyjnie w medycynie ludowej. Przy wszystkich podano opisy i „uproszczone recepty”. Opracowano i zainstalowano  niepowtarzalny  na skale europejską słoneczny poromierz fenologiczny , czyli zegar pokazujący nie tylko pory dnia (godziny), ale również pory roku wynikające z cykliczności zjawisk zachodzących w przyrodzie.

.

Miejsce pamięci narodowej w Kopnej Górze

Jedyne i niepowtarzalne miejsce na Podlasiu- tak o Miejscu Pamięci Narodowej- Cmentarzu Powstańców Listopadowych w Kopnej Górze mówią turyści. W niedzielę 15 września spoczęły tu szczątki czterdziestu sześciu powstańców, którzy zginęli pod Sokołdą walcząc w Powstaniu Listopadowym w 1831 roku.